Kompleksowa Terapia Przeciwobrzekowa

kinesiology-taping-5-3319Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa obejmuje:

  • manualny drenaż limfatyczny
  • kinesiology taping
  • kinezyterapię
  • pielęgnację skóry

Celem postępowania terapeutycznego jest poprawa jakości życia pacjenta, którą można  osiągnąć nie tylko przez redukcję obrzęku, ale również przez zmniejszenie zwłóknienia tkanek i poprawę zakresu ruchomości stawów zajętej kończyny.

  Istotnym celem terapii przeciwobrzękowej jest poprawa stanu funkcjonalnego pacjenta. Oceniając problem zdrowotny pacjenta, zawsze należy analizować deficyty strukturalne i związane z nimi ograniczenia w zakresie aktywności. Właściwa ocena pacjenta, obejmująca zarówno struktury, jaki funkcje organizmu, pozwala bowiem na określenie w pełni zindywidualizowanych celów terapii, które zawsze będą zależały od stadium choroby i ściśle z nim związanego stanu ogólnego chorego.

 

Manualny drenaż limfatyczny (MLD)

Technika tego rodzaju masażu znacznie odbiega pod względem metodyki wykonywania od masażu klasycznego. Drenaż limfatyczny jest delikatną i powolną kombinacją ruchów okrężnych, obrotowych, pompujących i czerpiących. Głównym celem wykonywania drenażu jest pobudzenie aktywności naczyń limfatycznych, opróżnianie dróg chłonnych i odprowadzanie przez nie powstałego obrzęku.

 

Kinesiology Taping

Kinesiology taping to metoda wspierającą procesy lecznicze organizmu.

Aplikacje limfatyczne stosowane w terapii usprawniają krążenie chłonki oraz pozwalają wysiękowi przemieścić się do mniej przekrwionych okolic, przez powierzchniowe szlaki limfatyczne.

 

Kinezyterapia pacjentów z obrzękiem chłonnym.

Ważnym  elementem terapii obrzęku chłonnego, wspomagającym naturalny drenaż chłonny jest ruch. Ćwiczenia czynne o niskim stopniu intensywności, bez dodatkowego obciążenia lub z zastosowaniem minimalnego oporu zewnętrznego poprawiają funkcję pompy mięśniowej. Ćwiczenia oddechowe wspomagają wytwarzanie ujemnego ciśnienia w klatce piersiowej, ułatwiającego transport chłonki. Ponadto ćwiczenia indywidualnie, dobrane do możliwości pacjenta, wpływają pozytywnie na jego ogólne samopoczucie i minimalizują dyskomfort psychiczny związany z obecnością obrzęku. 

 

Pielęgnacja skóry

Odpowiednie nawilżanie oraz higiena skóry pozwalają chronić ją przed infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi. 

 

Przeciwwskazania

• zakrzepicę żył głębokich i zapalenie tkanki podskórnej. 

• przeciwwskazaniami względnymi są: zaawansowana niewydolność serca należąca do III lub IV klasy czynnościowej według klasyfikacji NYHA, upośledzenie krążenia obwodowego, cukrzyca z objawami neuropatii cukrzycowej.

 

TOP