Co to jest chiropraktyka?
To rodzaj terapii manualnej opartej na dogłębnej analizie mechaniki układu ruchu i zaburzeń w nim powstających.
Dzięki swej unikalnej technice, w sposób możliwie delikatny, a jednak bardzo efektywny potrafi zrównoważyć układ ruchu i zniwelować takie objawy jak bóle głowy i stawów obwodowych, bóle kręgosłupa, nerwobóle oraz wiele innych schorzeń będących wtórnie związanych z czynnościowymi zaburzeniami w narządzie ruchu.
Chiropraktyka jest wykładana w wielu szkołach na świecie, istnieje zatem wiele jej odmian - od mechanistycznych opartych na bezpośrednim usprawnianiu stawów kręgosłupa i kończyn oraz przywracaniu równowagi mięśniowej, czy też odtwarzaniu prawidłowych napięć nerwów czaszkowych i obwodowych, aż do technik odruchowo oddziaływujących na aparat ruchu i cały organizm w celu pobudzenia jego wrodzonej możliwości do samoregulacji.
Czy chiropraktyka jest bezpieczna
Krótka odpowiedź brzmi: tak.
Zabiegi chiropraktyczne wykonane przez dyplomowanego chiropraktyka,są jednymi z najbezpieczniejszych i najmniej inwazyjnych metod leczenia dolegliwości związanych z kręgosłupem i układem mięśniowo-szkieletowym.
Wiele badań potwierdziło skuteczność manipulacji kręgosłupa połączonej z terapią na tkankach miękkich czy modyfikacji stylu życia w schorzniach układu kostnego i mięśniowego
Oczywiście jak przy każdej procedurze istnieją pewne ryzyka i przeciwwskazania, dlatego dla każdego pacjenta dobierany indywidualnie optymalny rodzaj terapii.
Ile zabiegów jest potrzebnych żeby uzyskać poprawę?
Przede wszystkim na pierwszą wizytę pacjent powinien przyjść z wykonaną wcześniej diagnostyką obrazową ( np. RTG,MR,TK,USG) oraz posiadaną dokumentacją medyczną, dzięki której dyplomowany chiropraktyk będzie mógł zapoznać się z problemem i dobrać terapię
Ilość zabiegów zależy od stanu pacjenta.
W stanach ostrych wystarczy od 1-5 zabiegów, aby uzyskać poprawę.
W stanach przewlekłych trwających od 3-6 miesięcy potrzeba od 4-10 zabiegów.
Warto co jakiś czas poddawać się kontrolnym zabiegom oraz stosować się do zaleceń terapeuty w celu zapobiegania nawrotom schorzenia.
Oczywiście jak każda forma leczenia chiropraktyka ma także swoje przeciwskazania.
Są to przede wszystkim:
-choroba nowotworowa
-zaawansowana ciąża
-świeże złamania
-osteoporoza kości
-gruźlica kości
-reumatoidalne zapalenie stawów w okresie ostrym
-obustronny objaw Lasequa
Przestrzegając zasad profilaktyki powinno się korzystać regularnie 1 raz na miesiącu z zabiegów u chiropraktyka.
Pozwoli to na utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej formie i zabezpieczy przed nawrotami dolegliwości